TE Connectivity / DEUTSCH YHDP26-18-20SNL024
Circular Housing Plug 20 Position Socket Contact Cable Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity / DEUTSCH YHDP26-18-20SNL024.
IHS
Datasheet7 pages1 year ago
Datasheet7 pages1 year ago
3 month trend:
-74.67%
Introduction Date2020-08-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity / DEUTSCH YHDP26-18-20SNL024 provided by its distributors.
Combination Line Connector, 20 Contact(s), Female
PLG, 20P, BLK, N, WTHD, 16/20, S
PLG, 20P, BLK, N, WTHD, 16/20, S Nominal Voltage Architecture: 48 V 24 V 12 V Number of Positions: 20 Connector & Housing Type: Housing for Female Terminals Connector System: Wire-to-Wire Mating Pin Diameter: 1.59 mm 1.02 mm Deutsch Hdp20 Housing | 48 V 20 | Part Number: HDP26-18-20SN-L024 | Internal Number: YHDP26-18-20SNL024 | 1.59 mm | TE Connectivity | DEUTSCH