TE Connectivity / DEUTSCH YHDP24-24-47PEL024
Circular Housing Receptacle 47 Position Pin Contact Cable Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity / DEUTSCH YHDP24-24-47PEL024.
IHS
Datasheet7 pages1 year ago
Datasheet7 pages1 year ago
3 month trend:
+64.67%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Introduction Date2019-01-16
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity / DEUTSCH YHDP24-24-47PEL024 provided by its distributors.
Circular Connector, 47 Contact(s), Male, Plug
REC, 47P, BLK, E, WTHD, 16/20, P
CONN RCPT HSG MALE 47POS PNL MT
REC, 47P, BLK, E, WTHD, 16/20, P Nominal Voltage Architecture: 24 V 12 V 48 V Number of Positions: 47 Connector & Housing Type: Housing for Male Terminals Connector System: Wire-to-Wire Mating Pin Diameter: 1.02 mm 1.59 mm Deutsch Hdp20 Housing | 24 V 47 | Part Number: HDP24-24-47PE-L024 | Internal Number: YHDP24-24-47PEL024 | 1.02 mm | TE Connectivity | DEUTSCH