TE Connectivity / DEUTSCH YHDP24-24-29PEL024
Circular Housing Receptacle 29 Position Pin Contact Cable Mount
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity / DEUTSCH YHDP24-24-29PEL024.
IHS
Datasheet7 pages1 year ago
TE Connectivity
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-4.36%
Introduction Date2018-01-12
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity / DEUTSCH YHDP24-24-29PEL024 provided by its distributors.
Circular Connector, 29 Contact(s), Male, Plug
RCPT, SIZE 24, HDP, -L024 | TE Connectivity YHDP24-24-29PEL024
REC, 29P, BLK, E, WTHD, 12/16/20, P
REC, 29P, BLK, E, WTHD, 12/16/20, P Connector & Housing Type: Housing for Male Terminals Mating Pin Diameter: 1.59 mm 1.02 mm 2.39 mm Mating Pin Diameter: .063 in .094 in .04 in Connector System: Wire-to-Wire Number of Positions: 29 Housing for Male Terminals 1.59 mm .063" | Deutsch Hdp20 Housing | Part Number: HDP24-24-29PE-L024 | Internal Number: YHDP24-24-29PEL024 | TE Connectivity