TE Connectivity / DEUTSCH YHDP24-24-19PEL024
19 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount Threading Adapte
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity / DEUTSCH YHDP24-24-19PEL024.
IHS
Datasheet7 pages1 year ago
TE Connectivity
Master Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
+83.83%
Introduction Date2020-08-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity / DEUTSCH YHDP24-24-19PEL024 provided by its distributors.
Conn Circular PIN 19 POS Crimp ST Jam Nut 19 Terminal 1 Port Box
RCPT, SIZE 24, HDP, -L024 | TE Connectivity YHDP24-24-19PEL024
Combination Line Connector, 19 Contact(s), Male
REC, 19P, BLK, E, WTHD, 12/16, P
REC, 19P, BLK, E, WTHD, 12/16, P Connector & Housing Type: Housing for Male Terminals Mating Pin Diameter: 1.59 mm 2.39 mm Mating Pin Diameter: .063 in .094 in Connector System: Wire-to-Wire Number of Positions: 19 Housing for Male Terminals 1.59 mm .063" | Deutsch Hdp20 Housing | Part Number: HDP24-24-19PE-L024 | Internal Number: YHDP24-24-19PEL024 | Alias Number: 2-1899841-3 | TE Connectivity