TE Connectivity / DEUTSCH YHDP24-24-18PEL024
Circular Housing Receptacle 18 Position Pin Contact Cable Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity / DEUTSCH YHDP24-24-18PEL024.
IHS
Datasheet7 pages1 year ago
TE Connectivity
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
+26.70%
Introduction Date2018-01-12
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity / DEUTSCH YHDP24-24-18PEL024 provided by its distributors.
Rec, 18P, Blk, E, Wthd, 8/12/16, P |Deutsch Te Connectivity YHDP24-24-18PEL024
Circular Connector, 18 Contact(s), Male
REC, 18P, BLK, E, WTHD, 8/12/16, P Connector & Housing Type: Housing for Male Terminals Mating Pin Diameter: 1.59 mm 3.61 mm 2.39 mm Mating Pin Diameter: .142 in .094 in .063 in Connector System: Wire-to-Wire Number of Positions: 18 Housing for Male Terminals 1.59 mm .142" | Deutsch Hdp20 Housing | Part Number: HDP24-24-18PE-L024 | Internal Number: YHDP24-24-18PEL024 | TE Connectivity