TE Connectivity / DEUTSCH YHDP24-18-14PEL024
14 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount Threading Adapter
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity / DEUTSCH YHDP24-18-14PEL024.
IHS
Datasheet6 pages1 year ago
TE Connectivity
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
+28.93%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
TraceParts
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.20
Introduction Date2019-01-16
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity / DEUTSCH YHDP24-18-14PEL024 provided by its distributors.
Circular Connector, 14 Contact(s), Male, Receptacle
RCPT, SIZE 18, HDP, -L024 | TE Connectivity YHDP24-18-14PEL024
REC, 14P, BLK, E, WTHD, 16, P Nominal Voltage Architecture: 48 V 24 V 12 V Number of Positions: 14 Connector & Housing Type: Housing for Male Terminals Connector System: Wire-to-Wire Mating Pin Diameter: 1.59 mm Deutsch Hdp20 Housing | 48 V 14 | Part Number: HDP24-18-14PE-L024 | Internal Number: YHDP24-18-14PEL024 | Alias Number: 1899825-6 | 1.59 mm | TE Connectivity | DEUTSCH