TE Connectivity / Corcom 55KEMS10BBSD
Power Line Filter 3-Phase Single Stage 50Hz 55A 520V Terminal Block Flange Mount
NRND
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity / Corcom 55KEMS10BBSD.
IHS
Datasheet4 pages1 year ago
Datasheet4 pages1 year ago
JRH Electronics
Electro Sonic
TE Connectivity
Inventory History
3 month trend:
-12.50%
Supply Chain
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity / Corcom 55KEMS10BBSD provided by its distributors.
Filter, KEM 55A 1S HIGH PER SP BS DELTA 520 VAC | TE Connectivity 55KEMS10BBSD
Three Phase EMI Filter, 520V, 50/60HzHz
POWER LINE FILTER, 3-PH, 55A, 520VAC;
Power Line Filter, 3 Phase, 55A, 520Vac; Filter Applications:General Purpose; Voltage Rating:520Vac; Current Rating:55A; No. Of Phases:Three Phase; No. Of Stages:-; Filter Input Terminals:Terminal Block; Product Range:Kem-Bs Series Rohs Compliant: Yes |Corcom Te Connectivity 55KEMS10BBSD
KEM 55A 1S HIGH PER SP BS DELTA 520VAC 3-Phase Filter Current Rating: 55 A Input Termination Type: Terminal Block Output Termination Type: Terminal Block Wiring Configuration: DELTA (3 wire + ground) Continuous Operating Voltage (Max): 520 VAC 3-Phase Filter | 55 A Terminal Block DELTA (3 wire + ground) | Part Number: 55KEMS10BBSD | Internal Number: 6-1609967-3 | TE Connectivity