TE Connectivity / Corcom 250KEVD6BFPW
Power Line Filter 3-Phase Dual Stage 50Hz 250A 520V Terminal Block Flange Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity / Corcom 250KEVD6BFPW.
IHS
Datasheet4 pages1 year ago
Datasheet4 pages1 year ago
TE Connectivity
JRH Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Introduction Date2025-09-25
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity / Corcom 250KEVD6BFPW provided by its distributors.
3-Phase Filters, 250 A, Threaded Bolt Input, Threaded Bolt Output
KEV 250A 2S NUT WYE 520VAC Current Rating: 250 A Input Termination Type: Threaded Bolt Output Termination Type: Threaded Bolt Wiring Configuration: WYE (4 wire + ground) Operating Voltage: 520 VAC 3-Phase Filter | 250 A Threaded Bolt WYE (4 wire + ground) | Part Number: 250KEVD6BFPW | Internal Number: 4-1609998-9 | TE Connectivity