TE Connectivity / Corcom 16KEPS10ABSW
Power Line Filter 3-Phase Single Stage 50Hz 16A 440V Terminal Block Flange Mount
NRND
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity / Corcom 16KEPS10ABSW.
IHS
Datasheet4 pages1 year ago
Datasheet4 pages1 year ago
JRH Electronics
TE Connectivity
Inventory History
3 month trend:
-16.60%
Supply Chain
Introduction Date2020-07-06
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity / Corcom 16KEPS10ABSW provided by its distributors.
Filter, KEP 16A 1S HIGH PLUS SP BS WYE 440 VAC | TE Connectivity 16KEPS10ABSW
3-Phase Filter, Terminal Block Input, Terminal Block Output
Three Phase EMI Filter, 440V, 50/60HzHz
POWER LINE FILTER, 3-PH, 16A, 440VAC;
LINE FILTER 440VAC 16A CHASS MNT
Power Line Filter, 3 Phase, 16A, 440Vac; Filter Applications:General Purpose; Voltage Rating:440Vac; Current Rating:16A; No. Of Phases:Three Phase; No. Of Stages:-; Filter Input Terminals:Terminal Block; Product Range:Kep-Bs Series Rohs Compliant: Yes |Corcom Te Connectivity 16KEPS10ABSW
KEP 16A 1S HIGH PLUS SP BS WYE 440VAC 3-Phase Filter Current Rating: 16 A Input Termination Type: Terminal Block Output Termination Type: Terminal Block Wiring Configuration: WYE (4 wire + ground) Continuous Operating Voltage (Max): 440 VAC 3-Phase Filter | 16 A Terminal Block WYE (4 wire + ground) | Part Number: 16KEPS10ABSW | Internal Number: 3-1609968-0 | TE Connectivity