TE Connectivity / CGS TE1200B12RJ
Fixed Resistor, Wire Wound, 1200W, 12ohm, 2500V, 5% +/-Tol, 440ppm/Cel, Chassis Mount
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity / CGS TE1200B12RJ.
Master Electronics
Datasheet40 pages15 years ago
Datasheet16 pages18 years ago
Electro Sonic
Sager Electronics
TE Connectivity
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.29.00.00
Introduction Date2010-05-28
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 5 months ago)
LTB Date2024-10-09
LTD Date2024-10-09
Related Parts
TE ConnectivityTE1500B12RJ
Res Wirewound 12 Ohm 5% 1500W ±440ppm/C RDL Lug Bolt-On/Bracket Mount Box/Loose