TDK SLF12555T-680M1R3-PF
Inductor Power Shielded Wirewound 68uH 20% 1KHz Ferrite 2.2A 99.8mOhm DCR Blister T/R
EOL
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK SLF12555T-680M1R3-PF.
IHS
Datasheet5 pages3 years ago
TDK
Newark
Arrow Electronics
_legacy Avnet
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download TDK SLF12555T-680M1R3-PF symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Introduction Date2004-09-20
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 3 years ago)
LTB Date2026-03-31
LTD Date2026-12-31
Manufacturer Lifecycle StatusEOL ANNOUNCED (Last Updated: 3 years ago)
Related Parts
Inductor Power Shielded Wirewound 68uH 15% 1KHz 18Q-Factor Ferrite 1.3A 0.17Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 68uH 20% 1KHz Ferrite 1.3A 168mOhm DCR Blister T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 68uH 20% 1KHz 30Q-Factor Ferrite 1.25A 0.184Ohm DCR T/R
General Purpose Inductor, 68uH, 15%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 5050
Inductor Power Shielded Wirewound 68uH 20% 1KHz Ferrite 1.3A 140mOhm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 68uH 20% 1KHz Ferrite 1.3A 168mOhm DCR Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of TDK SLF12555T-680M1R3-PF provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 68uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 4949
INDUCTOR, 68UH, SHIELDED, 2.2A; Available until stocks are exhausted Alternative available
Power Inductor (SMD), 68 uH, ± 20%, 2.2 A, Shielded, 1.3 A, 12.5mm x 12.5mm x 5.5mm
SMD POWER IND, 68UH, 20%, 2.2A, SHIELDED; Inductance:68µH; RMS Current (Irms):2.2A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):1.3A; Product Range:SLF Series; Inductor Case / Package:-; DC Resistance Max:0.0998ohm RoHS Compliant: Yes