TDK MLF1005GR56JT000
General Purpose Inductor, 0.56uH, 5%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 0402
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK MLF1005GR56JT000.
IHS
Datasheet6 pages7 years ago
Inventory History
3 month trend:
-4.13%
CAD Models
Download TDK MLF1005GR56JT000 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2014-02-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 3 years ago)
Related Parts
Inductor RF Chip Unshielded Wirewound 0.56uH 5% 10MHz Ferrite 0.45A 0.48Ohm DCR 0603 T/R
Inductor RF Chip Wirewound 560nH 5% 10MHz 35Q-Factor 150mA 1.43Ohm DCR 0805 Embossed T/R
Inductor RF Chip Unshielded Wirewound 0.56uH 5% 10MHz Ferrite 0.3A 0.71Ohm DCR 0402 T/R
Wirewound Inductor, 560 nH, 0.55 ohm, 180 MHz, 450 mA, 1210 [3225 Metric], NLV32-PF Series
Ind Power Molded 560nH 5% 25.2MHz 30Q-Factor Ferrite 450mA 1210 Blister Plastic T/R
Ind RF Chip Unshielded Wirewound 0.56uH ±5% 25.2MHz 30 Q-Factor Ferrite 450mA T/R
Descriptions
Descriptions of TDK MLF1005GR56JT000 provided by its distributors.
Inductor General Purpose Shielded Multi-Layer 0.56uH 5% 10MHz 30Q-Factor Ferrite 0.045A 0.47Ohm DCR 0402 T/R
10MHz 170MHz 45mA 30@10MHz 560nH 470m¦¸ ¡À5% 0402 1mm*500¦Ìm*550¦Ìm
MLF 0402 (1005Metric) 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm 560nH
MULTILAYER INDUCTOR, 0.56UH, 0.045A/0402;
FIXED IND 560NH 45MA 470MOHM SMD
SMD / SMT Inductors (Coils), L=0.56μH, L x W x T :
45mA 560nH 卤5% 340m惟 0402 Inductors (SMD) ROHS