TDK B59880C0080A070
Radial 2 Through Hole PTC THERMISTOR (Type) PTC Resettable Fuse 265V 30mA 25% 70Ohm
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK B59880C0080A070.
Burklin Elektronik
Datasheet17 pages7 years ago
Datasheet0 pages0 years ago
Newark
TME
DigiKey
SOS electronic
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.70
Introduction Date1999-03-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 3 years ago)
Related Parts
Radial 2 THROUGH HOLE MOUNT PTC THERMISTOR (Type) PTC Resettable Fuse 265V 35mA 25% 120Ohm
Thermistor PTC 180 Ohm 20% 2-Pin Radial Bulk
Thermistor PTC 180 Ohm 20% 2-Pin Radial Ammo Pack
Ptc Thermistor, 150 Ohm, 265V Rohs Compliant: Yes |EPCOS (TDK) B59890C0120A051
Radial 2 Through Hole PTC THERMISTOR (Type) PTC Resettable Fuse 160V 35mA 25% 150Ohm
Thermistor PTC 33 Ohm 20% 2-Pin 0603 Surface Mount Solder Pad Paper T/R
Descriptions
Descriptions of TDK B59880C0080A070 provided by its distributors.
PTC Thermistors for Overcurrent Protection, Max. operating voltage=265V, Rated resistance=70Ω
PTC THERMISTOR, 70R, THT; Zero Power Resistance at 25°C: 70ohm; Thermistor Mounting: Through Hole; Product Range: C880; Operating Voltage Max: 265V; Applications: Over Current Protection, Short Circuit Protection; Operating T
PTC THERMISTOR; Resistance (25°C):70ohm; Product Range:B59880 Series; Operating Voltage Max:265V; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:125°C; Thermistor Type:PTC; Holding Current Max:30mA; Trip Current:70mA RoHS Compliant: Yes