TDK B41252A6129M000
Aluminum Aluminum Electrolytic Capacitor 20% 12mF 50V
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK B41252A6129M000.
Farnell
Ciiva
RS (Formerly Allied Electronics)
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.40
Introduction Date2008-04-17
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
United Chemi-ConESMH630VNN123MA45T
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 63V, 20% +Tol, 20% -Tol, 12000uF
United Chemi-ConESMH630VSN123MA45T
Cap Aluminum Lytic 12000uF 63V 20% (35 X 45mm) Snap-In 10mm 0.021 Ohm 6190mA 2000h 85°C Bulk
United Chemi-ConESMH630VSN123MA45S
PanasonicECE-C1HA123EA
Cap Aluminum 12000uF 50V 20% (35 X 45mm) Snap-In 10mm 0.028 Ohm 4500mA 3000h 105°C Bulk
Cornell DubilierSLPX123M063E9P3
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR SLPX 63V 12000muF ±20% 1.181Dia 30.00mm
Cornell DubilierSLPX123M035H3P3
Cap Aluminum Lytic 12000uF 35V 20% (35 X 30mm) Snap-In 10mm 0.044 Ohm 4270mA 3000h 85C
Descriptions
Descriptions of TDK B41252A6129M000 provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, 12000uF, Through Hole Mount
卤20% 4.78A@120Hz 10mm 50V 12000uF Plugin,D35xL47mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
CAP, 12000µF, 50V, ALU ELEC, SNAP-IN; Capacitance: 12000µF; Voltage Rating: 50V; Product Range: B41252 Series; Lifetime @ Temperature: 2000 hours @ 105°C; Capacitan; Available until stocks are exhausted Alternative available
Cap, Alu Elec, 12000Uf, 50V, Snap-In; Capacitance:12000Μf; Voltage(Dc):50V; Voltage(Ac):-; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Snap-In; Lifetime @ Temperature:2000 Hours @ 105°C; Polarity:Polar; Product Diameter:35Mm Rohs Compliant: Yes |EPCOS (TDK) B41252A6129M000