Tamura PL5.0-16-130B
8V(Parallel), 16V(Series) 620mA, 310mA Dual 5VA 115V, 230V Dual 41.28mm*36.37mm*35.6mm
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Tamura PL5.0-16-130B.
IHS
Datasheet2 pages6 years ago
Master Electronics
DigiKey
X-ON
Inventory History
3 month trend:
+122%
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Tamura PL5.0-16-130B provided by its distributors.
Power Transformer 3750Vrms 5VA 8 Terminal PC Pin Thru-Hole
Transformers 16.0VCT @ 0.31A 8.0V @ 0.62A