TAIYO YUDEN LB2518T221K
Inductor General Purpose Chip Wirewound 220uH 10% 796KHz Ferrite 0.04A 5.85Ohm DCR 1007 T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TAIYO YUDEN LB2518T221K.
IHS
Datasheet3 pages4 years ago
Farnell
Master Electronics
Taiyo Yuden SCT
_legacy Avnet
Inventory History
3 month trend:
+78.19%
CAD Models
Download TAIYO YUDEN LB2518T221K symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2003-12-15
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
LTB Date2026-03-31
LTD Date2026-03-31
Related Parts
TAIYO YUDENLB3218T221K
Inductor General Purpose Chip Wirewound 220uH 10% 796KHz Ferrite 0.08A 7.02Ohm DCR 1207 T/R
TAIYO YUDENCB2518T221K
Inductor Power Chip Wirewound 220uH 10% 796KHz Ferrite 0.18A 5.85Ohm DCR 1007 T/R
Descriptions
Descriptions of TAIYO YUDEN LB2518T221K provided by its distributors.
220 H Semi-Shielded Wirewound Inductor 40 mA 4.5Ohm 1007 (2518 Metric)
INDUCTOR, 220UH, 10%, 1007, 0.04A; Induc; INDUCTOR, 220UH, 10%, 1007, 0.04A; Inductance: 220µH; DC Resistance Max: 5.85ohm; Self Resonant Frequency: 5.5MHz; DC Current Rating: 40mA; Inductor Case / Package: 1007 ^2518 Metric]
Wirewound Inductor 220Uh 40Ma 10% 5.5Mhz; Core Material:Ferrite; Dc Current Rating:40Ma; Dc Resistance Max:4.5Ohm; Inductance:220Μh; Inductance Tolerance:± 10%; Inductor Case Style:1007; Leaded Process Compatible:No; No. Of Pins:2 Rohs Compliant: Yes |Taiyo Yuden LB2518T221K