STMicroelectronics L6932D1.2
L6932 Series 1.2 V 2 A SMT Ultra Low Drop Output Linear Regulator - SOIC-8
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for STMicroelectronics L6932D1.2.
Upverter
Datasheet11 pages20 years ago
Datasheet11 pages20 years ago
iiiC
DigiKey
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
Footprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.60
Introduction Date1980-01-04
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2020-08-10
LTD Date2021-02-10
Related Parts
STMicroelectronicsL6932D2.5TR
L6932 Series 2.47 V 2 A Fixed Output Surface Mount Voltage Regulator - SOIC-8
STMicroelectronicsL6932D2.5
L6932 Series 2 A 2.5 V Output SMT Ultra Low Dropout Linear Regulator - SOIC-8
STMicroelectronicsLD1117D33CTR
LD1117 Series 1300 mA 3.3 V Fixed Output Positive Voltage LDO Regulator - SOIC-8
Descriptions
Descriptions of STMicroelectronics L6932D1.2 provided by its distributors.
STMICROELECTRONICS L6932D1.2 Fixed LDO Voltage Regulator, 2V to 14V in, 1.2V/2A out, SOIC-8
L6932D1.2, LDO Voltage Regulator, Adjustable 2.5A, 1.2 to 5 V +/-1%, 8-Pin SOIC
Ic, Voltage Regulator; Output Type:Fixed; Input Voltage Min:2V; Input Voltage Max:14V; Fixed Output Voltage Nom.:1.2V; Adjustable Output Voltage Min:-; Adjustable Output Voltage Max:-; Output Current:2A; Dropout Voltage Vdo:-; Ldo Rohs Compliant: Yes |Stmicroelectronics L6932D1.2