SRC Devices MSS41A12
Electromechanical Relay SPST-NO 2A 12VDC 500Ohm Through Hole
Datasheet
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
Component Stockers USAMSS41A122
>1wk
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for SRC Devices MSS41A12.
Newark
Datasheet7 pages25 years ago
Descriptions
Descriptions of SRC Devices MSS41A12 provided by its distributors.
Relay, Mercury Wetted, 1 Form A Contact, 12VDC, 500 Ohms
Reed Relay; Contacts:SPST; Contact Carry Current:3A; Coil Voltage DC Max:12V; Relay Terminals:PCB; Switching Current Max:2A; Switching Voltage Max:500V; Contact Carrying Power:50W; Contact Rating:2A; Mounting Type:PCB