SiTime SIT8008AC-33-33E-90.000000Y
Oscillator MEMS 90MHz ±50ppm (Stability) 15pF HCMOS/LVCMOS 55% 3.3V Medical 4-Pin QFN SMD T/R
NRND
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for SiTime SIT8008AC-33-33E-90.000000Y.
IHS
Datasheet16 pages13 years ago
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Introduction Date2013-05-27
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of SiTime SIT8008AC-33-33E-90.000000Y provided by its distributors.
PROGRAMMABLE, LOW POWER OSCILLATOR, -20 TO 70C, 5032, 50PPM, 3.3V, 90MHZ, OE, SMD, NRND
LVCMOS Output Clock Oscillator, 90MHz Nom
MEMS OSC XO 90.0000MHZ H/LV-CMOS