SiTime SIT5356AE-FQ-33N0-20.000000
Elite TCXO, 20MHz, 100ppb, -40 to 105'C, LVCMOS, 3.3V, 5x3.2mm, TR
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for SiTime SIT5356AE-FQ-33N0-20.000000.
SiTime Direct
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMalaysia, Taiwan, Thailand
Introduction Date2020-06-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Descriptions
Descriptions of SiTime SIT5356AE-FQ-33N0-20.000000 provided by its distributors.
LVCMOS Output Clock Oscillator, 20MHz Nom
"1 to 60 MHz, Stratum 3 Super-TCXO"
MEMS OSC TCXO 20.0000MHZ LVCMOS