SiTime SIT5147AE-FK-33N0B160.000000
Temperature Compensated Crystal Oscillator (TCXO) 160MHz 0.5ppm LVCMOS 10-Pin CQFN Bulk
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for SiTime SIT5147AE-FK-33N0B160.000000.
SiTime Direct
Datasheet33 pages3 years ago
Datasheet33 pages2 years ago
Datasheet34 pages4 years ago
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMalaysia, Taiwan, Thailand
Introduction Date2023-05-30
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of SiTime SIT5147AE-FK-33N0B160.000000 provided by its distributors.
-40 C to 105 C, 5.0 x 3.2 mm², ± 0.5 ppm, 3.3V, 160.000000 MHz, LVCMOS, No Connect, Bulk
LVCMOS Output Clock Oscillator, 160MHz Nom