SiTime SIT1552AI-JE-DCC-32.768D
Oscillator MEMS 0.032768MHz ±5ppm (Stability) LVCMOS 52% 1.8V/2.5V/3.3V 4-Pin CSP SMD T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for SiTime SIT1552AI-JE-DCC-32.768D.
IHS
Datasheet12 pages5 years ago
ODG (Origin Data Global)
Newark
Inventory History
3 month trend:
+1300%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginTaiwan
Introduction Date2014-11-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Descriptions
Descriptions of SiTime SIT1552AI-JE-DCC-32.768D provided by its distributors.
Tcxo, 32.768Khz, Lvcmos, 1.5Mm X 0.8Mm Rohs Compliant: Yes |Sitime SIT1552AI-JE-DCC-32.768D
±5ppm LVCMOS 1.5V~3.63V 32.768kHz SMD1508-4P Programmable Oscillators ROHS
TCXO, 32.768 kHz, 5 ppm, SMD, 1.5mm x 0.8mm, LVCMOS, SIT1552 Series
Smallest (1.2 mm2 ), Ultra-Low Power, 32.768 kHz MEMS TCXO
LVCMOS Output Clock Oscillator, 0.032768MHz Nom
TCXO, 32.768KHZ, LVCMOS, 1.5MM X 0.8MM;
MEMS OSC TCXO 32.7680KHZ LVCMOS
TCXO, 32.768KHZ, 1.5X0.8MM, LVCMOS; Frequency Nom:32.768kHz; Frequency Stability + / -:5ppm; Oscillator Case:SMD, 1.5mm x 0.8mm; Oscillator Output Compatibility:LVCMOS; Supply Voltage Nom:-; Product Range:SiT1552 Series; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:85°C; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018)