Schneider Electric XB4BD912R470K
Potentiometer; Harmony 22mm; Metal; 470K Ohms; .26W; Linear; 6mm Shaft
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Schneider Electric XB4BD912R470K.
Farnell
Datasheet4 pages8 years ago
Datasheet4 pages9 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-16.51%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
TraceParts
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Descriptions
Descriptions of Schneider Electric XB4BD912R470K provided by its distributors.
POTENTIOMETER, LINEAR, 470K, 0.26W, KNOB
Rotary Potentiometer 470kOhm 260mW Linear
Schneider Electric Harmony XB4 XB4BD912R470K - XB4BD912R470K
Mounting base potentiometer 470K
Potentiometer, Standard, 22 mm
Potentiometer, Linear, 470K, 0.26W, Knob; Track Resistance:470Kohm; No. Of Turns:1Turns; Track Taper:Linear; Power Rating:260Mw; Resistance Tolerance:± 10%; Product Range:Harmony Xb4 Series; Potentiometer Mounting:Panel Mount Rohs Compliant: Yes |Schneider Electric XB4BD912R470K