Schneider Electric LC1D25M7
TeSys D contactor - 3P(3 NO) - AC-3 - 440 V 25 A - 220 V AC coil
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Schneider Electric LC1D25M7.
Newark
Datasheet7 pages9 years ago
element14
element14 APAC
Amar Radio Corporation
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-27.01%
Supply Chain
Country of OriginIndonesia
Introduction Date2019-05-24
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 months ago)
Descriptions
Descriptions of Schneider Electric LC1D25M7 provided by its distributors.
CONTACTOR, 3PST-NO, 220VAC, DIN RAIL; Load Current Inductive: 25A; Relay Mounting: DIN Rail; Operating Voltage: 690VAC; Contact Configuration: 3PST-NO; No. of Poles: 3 Pole; Switching Power AC3: 20hp; Switching Current AC1: 40A
Auxiliary Contactor; Coil Voltage VAC Nom:220V; Horsepower:7.5hp; Leaded Process Compatible:No; Load Current Inductive:25A; Load Current Resistive:40A; Mounting Type:Panel; Peak Reflow Compatible (260 C):No; Coil Voltage AC Max:220V ;RoHS Compliant: No