Schneider Electric LC1D18B7
Contactor , Non-Reversing, 18A, 32A, Screw Clamp, 1HP@115Vac - 3HP@230Vac
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Schneider Electric LC1D18B7.
Farnell
Datasheet7 pages9 years ago
Datasheet3 pages0 years ago
Burklin Elektronik
RS (Formerly Allied Electronics)
TME
Newark
Inventory History
3 month trend:
+2.71%
Supply Chain
Country of OriginIndonesia
Introduction Date2015-12-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Schneider Electric LC1D18B7 provided by its distributors.
SINAMICS S120 SINGLE MOTOR MODULE INPUT: DC 60V OUTPUT: 3AC 40V. 5A FRAME SIZE BOOKSIZE COMPACT INTERNAL AIR COOLING INCL. DRIVE-CLIQ CABLE
CONTACTOR, 9KW, 24VAC; Load Current Inductive:18A; Relay Mounting:DIN Rail; Operating Voltage:24VAC; Contact Configuration:DPDT; No. of Poles:3 Pole; Switching Power AC3:9kW; Switching Current AC1:32A; Coil Voltage VAC N
Power Contactor; Coil Voltage VAC Nom:24V; No. of Poles:1; Contacts:SPST-NO; Relay Mounting:DIN Rail; Contact Rating:18A; Leaded Process Compatible:No; Mounting Type:DIN Rail; Peak Reflow Compatible (260 C):No; Relay Terminals:Screw ;RoHS Compliant: No
CONTACTOR, 9KW, 24VAC; Operating Voltage:24VAC; Switching Power AC3:9kW; Switching Current AC1:32A; Switching Current AC3:18A; No. of Poles:3; Contact Configuration:DPCO; Relay Mounting:DIN Rail; Coil Voltage VAC Nom:24V; AC Coil Power:7VA; Approval Bodies:UL, CSA; Breaking Capacity Current AC:300A; Coil Frequency Max:60Hz; Coil Operating Frequency Min:50Hz; Coil Operating Lower Percent Limit:80%; Coil Operating Upper Percent Limit:110%; Contact Configuration:1NO / 1NC; Contact Material:Silver Nickel; Contact Voltage AC Max:24V; External Depth:86mm; External Length / Height:77mm; External Width:45mm; IP/NEMA Rating:IP2X; Insulation Voltage:690V; Main Contact Current AC1 Max:32A; Main Contact Current AC3 Max:18A; Mounting Type:DIN Rail; Operating Temperature Max:60°C; Relay Type:Contactor; Series:LC; Standard:EN60947 - 1
Square D (Schneider Electric) LC1D18B7 TeSys D IEC Contactor. Schneider Electric Square D TeSys D IEC Contactor, Direct On-Line, Series: LC1D, 24/690 VAC, 300 VDC Coil, 18/32 A Maximum Load Current, 7.5/7.7 VA Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 0.8/2.5 W Wattage, Mechanically Linked/Mirror/Non-Reversing Contact, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 60/60 A at 600 VAC, 32/60 A at 600 VAC Contact, Screw Clamp Connection, 45/77/86 mm Size, Screw Clamp Terminal, IP20 Enclosure, 3600 cycles/hr Operating Cycles, -5 to 60/-40 to 70 deg C Operatin. Additional Description: SQD -LC1D18B7 CONTACTOR 600VAC 18AMP IEC +OPTIONS +OPTIONS. Catalog Description: IEC contactor, TeSys Deca, nonreversing, 18A, 10HP at 480VAC, up to 100kA SCCR, 3 phase, 3 NO, 24VAC 50/60Hz coil, open.