Schneider Electric 792XDXM4L-120A
Power Relay Electromechanical General Purpose 120VAC 6A 4PDT QC/Solder/Plug-In Contacts LED Test Light 792 Series
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Schneider Electric 792XDXM4L-120A.
Master Electronics
Datasheet7 pages10 years ago
Datasheet5 pages11 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-13.34%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2025-05-06
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 2 weeks ago)
LTB Date2026-03-31
Descriptions
Descriptions of Schneider Electric 792XDXM4L-120A provided by its distributors.
POWER RELAY, 4PDT, 120VAC, 6A, SOCKET
P.RELAY 4PDT LOCK PB FASTON 120V
MINI ICE CUBE RELAYS; 4PDT; 6A; 120VAC
Relay, 4Pdt, 250Vac, 28Vdc, 6A; Contact Configuration:4Pdt; Coil Voltage:120Vac; Contact Current:6A; Product Range:792 Series; Relay Mounting:Socket; Coil Type:-; Contact Voltage Vac:250V; Relay Terminals:Quick Connect Rohs Compliant: Yes |Schneider Electric/legacy Relay 792XDXM4L-120A
MAGNECRAFT 792XDXM4L-120A Plug In Relay, 14 Pins, Square, 120VAC. More details: Plug In Relay, 14 Pins, Square Base Type, Contact Rating 6A @ 250/277VAC, 6A @ 28VDC, 120VAC Coil Volts, 4PDT Contact Form, Socket 2A584, 1EGP7, 1EGP8, G0839167, Contact Material Silver Alloy, Mechanical Flag Status Indicator, Lockable Push To Test, Standards UL Listed, CSA Certified, CE Marked