Schneider Electric 725BXXSC3ML-24A
Power Relay Electromechanical 24VAC 25A DPST-NO DIN Rail/Panel Mount 725 Series
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Schneider Electric 725BXXSC3ML-24A.
IHS
Datasheet5 pages11 years ago
Master Electronics
Farnell
Inventory History
3 month trend:
+4.57%
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.41.00.50
Introduction Date2015-07-17
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Power/Signal Relay, DPST, Momentary, 2500mW (Coil), AC Input, AC Output, Panel Mount
TE ConnectivityPRD-7AY0-24
RELAY, E-MECH, POWER, DPST-NO, CUR-RTG 25A, CTRL-V 24AC, VOL-RTG 240AC, SCREW
TE ConnectivityPRD-7AY0-24
TE Connectivity / P&BPRD-7AG0-24
Power Relay 24VAC 30A DPST-NO (63.3mm 63.75mm 63.5mm)
Descriptions
Descriptions of Schneider Electric 725BXXSC3ML-24A provided by its distributors.
Electromechanical Relay, DPST, 25A (Contact), 30VDC (Contact), AC/DC Output
POWER RELAY, DPST-NO, 24VAC, 25A, PANEL;; POWER RELAY, DPST-NO, 24VAC, 25A, PANEL; Contact Configuration:DPST-NO; Relay Mounting:DIN Rail, Panel; Carry Current:25A; Coil Type:AC; Coil Voltage VAC Nom:24V; Contact Current AC Max:25A; Contact Current DC Max:25A; Depth:67.7mm
MAGNECRAFT 725BXXSC3ML-24A Enclosed Power Relay, 25A, 24VAC, DPST. More details: Enclosed Power Relay, Din Rail or Bottom Flange Mounting, Electrical Connection Screw, 6 Pins, DPST-NO Contact Form, 25A @ 277VAC Contact Amp Rating (Resistive), 1 HP @ 120V, 2 HP @ 240V, 24VAC Coil Volts, Contact Material Silver Alloy, Coil VA Rating 2.5, Hz 50/60, Features LED & Button, 2hp @ 277VAC, Standards cURus/CSA/CE