TE Connectivity FN356-25-24
Power Line Filter General Purpose 0Hz to 60Hz 25A 440VAC Quick Connect Flange Mount
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity FN356-25-24.
TME
Datasheet4 pages0 years ago
element14 APAC
Sager Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Farnell
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Country of OriginHungary
Introduction Date2001-01-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 2 months ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity FN356-25-24 provided by its distributors.
FILTER, 25A, 3 PHASE, NEUTRAL; Current Rating:25A; Voltage Rating:250V; Filter Type:3 Phase + Neutral Line; Filter Terminals:Stud; Inductance Min:-; Capacitance:-; Leakage Current Max:2.85mA; Product Range:-; SVHC:No SVH
Mains filter Dimensions L x W x H: 190.8 x 105 x 80 mm Temperature range: -25 ... +100 °C Test voltage: 1900 VDC, 2 sec Weight: 1.5 kg IEC-climate category: 25/100/21 Phases: 3-phase Protection class: IEC/EN 60939 Protection rating: IP00 Termination type: Screw Connection Rated voltage: 440 VAC
FILTER, 25A, 3 PHASE, NEUTRAL; Voltage Rating, AC:250V; Current Rating:25A; No. of Phases:3; External Length / Height:80mm; Width, External:105mm; External Depth:140mm; Approval Bodies:SEV, CSA; Inductance:1.3mH; Leakage Current:2.85mA; Max RMS Current:28.7A; Max Supply Frequency:400Hz; Min Supply Frequency:0Hz; Standard:IEC950; Temp, Op. Max:85°C; Temp, Op. Min:-25°C; Terminal Type:M6 Screw; Weight:1.5kg