TE Connectivity FN3310-250-99-R5
Power Line Filter EMI/EMC 0Hz to 60Hz 250A 520VAC Busbar Chassis Mount
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity FN3310-250-99-R5.
IHS
Datasheet4 pages0 years ago
Electro Sonic
Sager Electronics
TME
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Country of OriginHungary
Introduction Date2015-05-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity FN3310-250-99-R5 provided by its distributors.
3 Phase Busbar Filter 500Vac, 250A, 1Mohm |Schaffner FN3310-250-99-R5
Power Line Filters 250A 100kVA 3x520VAC w/o Cy cap AC filte
LINE FLTR 520VAC 250A CHASS MNT
FN3310-250-99-R5 Current Rating: 250 A Input Termination Type: Busbar Output Termination Type: Busbar Wiring Configuration: DELTA (3 wire + ground) Operating Voltage: 480 VAC 3-Phase Filters & Fn3310 / Fn3311 Compact Power Line Ac Emc/rfi Filter | 250 A Busbar DELTA (3 wire + ground) | Part Number: FN3310-250-99-R5 | Internal Number: 815019-SF | FN3310-250-99-R5 Current Rating: 250 A Input Termination Type: Busbar Output Termination Type: Busbar Wiring Configuration: DELTA (3 wire + ground) Operating Voltage: 480 VAC 3-Phase Filters & Fn3310 / Fn3311 Compact Power Line Ac Emc/rfi Filter | 250 A Busbar DELTA (3 wire + ground) | Part# FN3310-250-99-R5 | Schaffner