TE Connectivity FN258-30-33
Power Line Filter 0Hz to 60Hz 30A 480VAC Terminal Block Flange Mount
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity FN258-30-33.
IHS
Datasheet6 pages5 years ago
element14 APAC
Electro Sonic
Arrow Electronics
3 month trend:
+175%
LTB Date2024-06-28
LTD Date2024-12-30
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity FN258-30-33 provided by its distributors.
AC FILTER 3-PH INVERTER/PDS MULTI-STAGE EMC/RFI 30A IP21 FN 258 SERIES
Three Phase EMI Filter, 480V, 60HzHz
FN258-30-33, TE CONNECTIVITY / SCHAFFNER
Schaffner RFI FN258, 3 x 480/277 V
3 Phase Book Style Filter 480VAC,
Power Line Filters FN258-30/33
POWER LINE FILTER, 3 PHASE, 30A, 480VAC; Current Rating: 30A; Voltage Rating: 480VAC; Filter Type: 3 Phase; Filter Terminals: Terminal Block; Inductance Min: 2mH; Ca; Available until stocks are exhausted Alternative available
Rfi Power Line Filter, 30A, 24.2Ma; Filter Applications:General Purpose; Voltage Rating:480Vac; Current Rating:30A; No. Of Phases:Three Phase; No. Of Stages:2 Stage; Filter Input Terminals:Terminal Block; Product Range:Fn 258 Series Rohs Compliant: Yes |Schaffner FN258-30-33