TE Connectivity FN2412H-25-33
Single Phase Din Rail Mount 25 A Filter Safety Terminal Block High Voltage
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity FN2412H-25-33.
TME
Datasheet4 pages0 years ago
Farnell
element14 APAC
Sager Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Country of OriginThailand
Introduction Date2005-09-12
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity FN2412H-25-33 provided by its distributors.
FILTER, POWER LINE, 25A, 300VAC; Current Rating: 25A; Voltage Rating: 300VAC; Filter Type: EMI, RFI; Filter Terminals: Screw; Inductance Min: -; Capacitance: -; Leakage Current Max: 3.4mA; Product Range: FN 2410 / FN 2412 Series; SVHC: No SVHC (15-Jan-2019)
Power Line Filter, 25A, 3.4 Ma; Filter Applications:General Purpose; Voltage Rating:300Vac; Current Rating:25A; No. Of Phases:Single Phase; No. Of Stages:1 Stage; Filter Input Terminals:Terminal Block; Filter Terminals:Screw Rohs Compliant: Yes |Schaffner FN2412H-25-33
FN2412H-25-33 Current Rating: 25 A Input Termination Type: Terminal Block Output Termination Type: Terminal Block Leakage Current (Max) (120VAC, 60Hz): 1.49 mA Leakage Current (Max) (250VAC, 50Hz): 2.6 mA Standard Performance Single Phase Filters Fn2410 And Fn2412 & Emc/rfi Filters For Industrial Electronic | 25 A Terminal Block 1.49 mA | Part Number: FN2412H-25-33 | Internal Number: 806172-SF | FN2412H-25-33 Current Rating: 25 A Input Termination Type: Terminal Block Output Termination Type: Terminal Block Leakage Current (Max) (120VAC, 60Hz): 1.49 mA Leakage Current (Max) (250VAC, 50Hz): 2.6 mA Standard Performance Single Phase Filters Fn2410 And Fn2412 & Emc/rfi Filters For Industrial Electronic | 25 A Terminal Block 1.49 mA | Part# FN2412H-25-33 | Schaffner