TE Connectivity FN2200-250-99
DC EMC/EMI Filter For Photovoltaic Inverters 250 Amp | Schaffner FN2200-250-99
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity FN2200-250-99.
TME
Datasheet5 pages0 years ago
Electro Sonic
Newark
Sager Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-100%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2025-03-12
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity FN2200-250-99 provided by its distributors.
Power Line Filter 250A 1200VDC Quick Connect Flange Mount
Power Line Filters 1200Vdc 100Kw 250A DC EMC/EMI Filter
FN2200-250-99, TE CONNECTIVITY / SCHAFFNER
LINE FLTR 1200VDC 250A CHASS MNT
POWER LINE FILTER, 3-PHASE, 250A, 1.2KV; Current Rating: 250A; Voltage Rating: 1.2kV; Filter Type: EMI, RFI; Filter Terminals: Quick Connect; Inductance Min: -; Capacitance: -; Leakage Current Max: -; Product Range: FN 2200; SVH
Power Line Filter, 3-Phase, 250A, 1.2Kv; Filter Applications:General Purpose; Voltage Rating:1.2Kvdc; Current Rating:250A; No. Of Phases:Three Phase; No. Of Stages:1 Stage; Filter Input Terminals:Busbar; Product Range:Fn 2200 Series Rohs Compliant: Yes |Schaffner FN2200-250-99