TE Connectivity FN2010-60-24
Power Line Filter General Purpose EMI 0Hz to 400Hz 60A 250VAC Threaded Stud Flange Mount
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity FN2010-60-24.
RS (Formerly Allied Electronics)
TME
3 month trend:
-100%
Supply Chain
Introduction Date2025-03-12
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity FN2010-60-24 provided by its distributors.
SINGLE PHASE CHASSIS MOUNT FILTER 250VAC; SINGLE PHASE CHASSIS MOUNT FILTER 250VAC, 60A, SCREW
AC/DC EMI FILTER 1-PH 250VAC 60A CHASSIS FN 2010 SERIES
Power Line Filters 60A 250VAC 50/60Hz Stud Term
FN2010-60-24, TE CONNECTIVITY / SCHAFFNER
Schaffner General Purpose Filters
SINGLE PHASE EMI FILTER, 250V, 50-6;
LINE FILTER 250VAC 60A CHASS MNT
Power Line Filter, Emi, 1Ph, 60A, Qc; Filter Applications:General Purpose; Voltage Rating:250Vac; Current Rating:60A; No. Of Phases:Single Phase; No. Of Stages:1 Stage; Filter Input Terminals:Stud; Filter Output Terminals:Stud Rohs Compliant: Yes |Schaffner FN2010-60-24