Samtec ZW-28-19-L-S-775-385
Stacking Board Connector, ZW Series, 28 Contacts, Header, 2.54 mm, Through Hole, 1 Rows
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Samtec ZW-28-19-L-S-775-385.
Newark
Datasheet1 page8 years ago
Sager Electronics
JRH Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 4 years ago)
Related Parts
Pin Header, Board-to-Board, 2.54 mm, 1 Rows, 28 Contacts, Through Hole, TSW Series
Pin Header, Board-to-Board, 2.54 mm, 1 Rows, 28 Contacts, Through Hole Right Angle, TSW Series
28pin 2.54mm 1 Breakaway,Header,Push-Pull 4A 380nm 71.12mm*11.53mm
Pin Header, Right Angle, Board-to-Board, 2.54 mm, 1 Rows, 28 Contacts, Through Hole Right Angle
Amphenol Communications Solutions77311-118-28LF
Conn Unshrouded Header HDR 28 POS 2.54mm Solder ST Top Entry Thru-Hole Bulk
Amphenol Communications Solutions77311-101-28LF
Conn Unshrouded Header HDR 28 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag
Descriptions
Descriptions of Samtec ZW-28-19-L-S-775-385 provided by its distributors.