Samtec ZW-16-08-L-S-250-100
Board Stackers & Spacers, Pin Header, 6.35 mm, 16 Contacts, Solder, 1 Rows, 2.54 mm, ZW Series
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Samtec ZW-16-08-L-S-250-100.
Samtec
Datasheet1 page7 years ago
Technical Drawing1 page8 years ago
Electro Sonic
Sager Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 4 years ago)
Descriptions
Descriptions of Samtec ZW-16-08-L-S-250-100 provided by its distributors.
Board to Board & Mezzanine Connectors Flexible Board Stacking Header, 0.100 Pitch
Conn Board Stacker HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bulk