Samtec ZW-11-08-T-S-250-110
Stacking Board Connector, ZW Series, 11 Contacts, Header, 2.54 mm, Through Hole, 1 Rows
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Samtec ZW-11-08-T-S-250-110.
Sager Electronics
Datasheet1 page8 years ago
Datasheet1 page5 years ago
Electro Sonic
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Related Parts
KK 254 Solid Header, Vertical, with Friction Lock, 11 Circuits, Tin (Sn) Plating
KK 254 Wire-to-Board Header, Vertical, with Friction Lock, 11 Circuits, Tin (Sn) Plating
KK 254 Breakaway Header, Vertical, 11 Circuits, Tin (Sn) Plating, Mating Pin Length 6.09mm
TE Connectivity / AMP4-644456-1
MTA-100 RoHS Compliant 2008 Tin Connector Header UL94V-0 6mOhm 221C 5A
TE Connectivity1-640454-1
Conn Wire to Board HDR 11 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Package
Pin Header, Board-to-Board, 2.54 mm, 1 Rows, 11 Contacts, Through Hole, TSW Series
Descriptions
Descriptions of Samtec ZW-11-08-T-S-250-110 provided by its distributors.
Conn Board Stacker HDR 11 POS 2.54mm Solder ST Top Entry Thru-Hole Bulk