Samtec ZW-08-14-T-D-800-100
Board Stackers & Spacers, Pin Header, 20.32 mm, 16 Contacts, Solder, 2 Rows, 2.54 mm, ZW Series
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Samtec ZW-08-14-T-D-800-100.
Samtec
Datasheet1 page2 years ago
Technical Drawing2 pages4 years ago
Sager Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Related Parts
Pin Header, Signal, 2.54 mm, 2 Rows, 16 Contacts, Through Hole Right Angle, C-Grid III 90130
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM / Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
TSW - Samtec 2.54mm Right Angle Through Hole Header 2.29mm Solder Tail (08) - Fast Stock(mc)
Amphenol Communications Solutions67996-416HLF
Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag
Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder RA Side Entry Thru-Hole C-Grid III™ Tray
Headers & Wire Housings Flexible Board Stacking Header with Fixed Tail Length, 0.100 Pitch
Descriptions
Descriptions of Samtec ZW-08-14-T-D-800-100 provided by its distributors.
"Flexible Board Stacking Header
Board Stacking Connector, 16 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator