Samtec TSW-118-18-G-S
Pin Header, Board-to-Board, 2.54 mm, 1 Rows, 18 Contacts, Through Hole, TSW Series
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Samtec TSW-118-18-G-S.
Sager Electronics
Datasheet2 pages8 years ago
Datasheet2 pages5 years ago
Samtec
Electro Sonic
JRH Electronics
Newark
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Samtec TSW-118-18-G-S symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 4 years ago)
Related Parts
Pin Header, Vertical, Board-to-Board, 2.54 mm, 1 Rows, 18 Contacts, Through Hole, HTSW Series
KK 254 Breakaway Header Vertical 18 Circuits 0.38um Gold Selective Plating Mating Pin 6.09mm
Descriptions
Descriptions of Samtec TSW-118-18-G-S provided by its distributors.
Conn Unshrouded Header HDR 18 POS 2.54mm Solder ST Top Entry Thru-Hole Bulk
.025"" SQ. POST HEADER .100"" (2,54MM)
HEADER, 2.54MM, THT VERT, 18WAY;
Header, 2.54Mm, Though Hole Vertical, 18 Position; Connector Systems:Board-To-Board; Pitch Spacing:2.54Mm; No. Of Rows:1Rows; No. Of Contacts:18Contacts; Contact Termination Type:Through Hole; Product Range:Tsw Series Rohs Compliant: Yes |Samtec, Inc. TSW-118-18-G-S