Samtec SSW-127-02-S-D
PCB Receptacle, Board-to-Board, 2.54 mm, 2 Rows, 54 Contacts, Through Hole Mount, SSW Series
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Samtec SSW-127-02-S-D.
Samtec
Datasheet1 page8 years ago
Technical Drawing3 pages9 years ago
Electro Sonic
Sager Electronics
Newark
JRH Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Samtec SSW-127-02-S-D symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 4 years ago)
Related Parts
Amphenol Communications Solutions68683-327LF
Conn Socket Strip SKT 54 POS 2.54mm Solder ST Top Entry Thru-Hole Dubox® Tube
PCB Receptacle, Board-to-Board, 2.54 mm, 2 Rows, 50 Contacts, Through Hole Mount, SSW Series
PCB Receptacle, Board-to-Board, 2.54 mm, 2 Rows, 40 Contacts, Through Hole Mount, SSQ Series
PCB Receptacle, Board-to-Board, 2.54 mm, 2 Rows, 40 Contacts, Through Hole Mount, SSW Series
TE Connectivity2-147102-5
Connector Socket Strip RCP 50 POS 2.54mm Solder ST SMD Gang of Tubes
1.27mm Pitch EBBI 50D Receptacle, Vertical, 40 Circuits, 2.79mm PC Tail Length
Descriptions
Descriptions of Samtec SSW-127-02-S-D provided by its distributors.
"Tiger Buy™ Socket Strip with PCB Tails
Conn Socket Strip SKT 54 POS 2.54mm Solder ST Top Entry Thru-Hole Bulk
CONN RCPT .100" 54POS DUAL GOLD
2.54mm 2.54mm Double Row 4.7A Tin 54P -55鈩儈+125鈩 Phosphor Bronze Direct Insert 8.51mm Square Hole Plugin,P=2.54mm Female Headers ROHS