Samtec FMTP-17-D-18.00-01
Ribbon Cables / IDC Cables .050 Tiger Eye IDC Twisted Pair Cable Assembly, Terminal
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Samtec FMTP-17-D-18.00-01.
Farnell
Datasheet1 page8 years ago
Samtec
Electro Sonic
Sager Electronics
Inventory History
3 month trend:
-16.67%
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 4 years ago)
Descriptions
Descriptions of Samtec FMTP-17-D-18.00-01 provided by its distributors.
Cable Assembly Twisted Pair 0.457m 30AWG IDC Connector to IDC Connector 17 to 17 POS M-M IDT-IDT Skin
.050 X .050 C/L TWISTED PAIR MALE IDC ASSEMBLY
Twisted Pair IDC 1.27mm .050"" Pitch