Samtec FFSD-20-D-02.50-01-N-RN2
".050" Low Profile Tiger Eye Idc Ribbon Cable Assembly" |Samtec, Inc. FFSD-20-D-02.50-01-N-RN2
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Samtec FFSD-20-D-02.50-01-N-RN2.
Farnell
Datasheet1 page8 years ago
Technical Drawing4 pages9 years ago
Sager Electronics
TME
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 4 years ago)
Descriptions
Descriptions of Samtec FFSD-20-D-02.50-01-N-RN2 provided by its distributors.
Ribbon Cable, IDC Receptacle to IDC Receptacle, 40 Ways, 2.5 ", 63.5 mm, 1.27 mm, Tiger Eye FFSD"
Cable Assembly Flat Ribbon 0.063m 30AWG 40 POS IDC Connector to 40 POS IDC Connector SKT-SKT IDT-IDT Bulk
CABLE ASSY, 40P IDC RCPT-RCPT, 63.5MM;
Tiger Eye Flat IDC Socket 1.27mm