Samtec FFSD-13-D-18.00-01-N
Ribbon Cable, IDC Receptacle to IDC Receptacle, 26 Positions, 18 ", 457 mm, 1.27 mm"
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Samtec FFSD-13-D-18.00-01-N.
Samtec
Datasheet1 page8 years ago
Newark
Sager Electronics
3 month trend:
+0.45%
Related Parts
Ribbon Cable, IDC Receptacle to IDC Receptacle, 20 Positions, 12 ", 304.8 mm, 1.27 mm"
Ribbon Cable, IDC Receptacle to IDC Receptacle, 16 Positions, 2 ", 51 mm, 1.27 mm"
Cable Assembly Flat 0.203m 30AWG 20 POS IDC Connector to 20 POS IDC Connector F-F IDT-IDT Bulk
Descriptions
Descriptions of Samtec FFSD-13-D-18.00-01-N provided by its distributors.
".050"" Low Profile Tiger Eye™ IDC Ribbon Cable Assembly"
Cable Assembly, Idc, 26 Conductor, 18", Grey; Connector Type A:Idc Receptacle; Connector Type B:Idc Receptacle; No. Of Positions:26Positions; Cable Length - Imperial:18"; Cable Length - Metric:457Mm; Connector Pitch:1.27Mm Rohs Compliant: Yes |Samtec, Inc. FFSD-13-D-18.00-01-N