Samtec FFSD-13-D-03.50-01-N
Ribbon Cable, IDC Receptacle to IDC Receptacle, 26 Positions, 3.5 ", 89 mm, 1.27 mm"
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Samtec FFSD-13-D-03.50-01-N.
Samtec
Datasheet1 page8 years ago
Newark
Sager Electronics
TME
Farnell
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (Last Updated: 4 years ago)
Related Parts
Cable Assembly Flat Ribbon 0.15m 28AWG 6 POS Picoflex IDT to 6 POS Picoflex IDT F-F IDT-IDT Bag
Cable Assembly 0.15m 28AWG 1.27mm 10 to 10 POS Picoflex to Picoflex F-F Picoflex® Bag
TE Connectivity1483353-1
Cable Assembly 0.1m 28AWG 10 to 10 POS Wire to Board to Wire to Board M-M
Cable Assembly Flat Ribbon 0.1m 28AWG 8 POS Picoflex IDT to 8 POS Picoflex IDT F-F IDT-IDT Bag
Ribbon Cable, IDC Receptacle to IDC Receptacle, 10 Positions, 12 ", 304.8 mm, 1.27 mm"
Cable Assembly Flat 0.203m 30AWG 20 POS IDC Connector to 20 POS IDC Connector F-F IDT-IDT Bulk
Descriptions
Descriptions of Samtec FFSD-13-D-03.50-01-N provided by its distributors.
".050"" Low Profile Tiger Eye™ IDC Ribbon Cable Assembly"
Cable Assembly, Idc, 26 Conductor, 3.5", Grey; Connector Type A:Idc Receptacle; Connector Type B:Idc Receptacle; No. Of Positions:26Positions; Cable Length - Imperial:3.5"; Cable Length - Metric:89Mm; Connector Pitch:1.27Mm Rohs Compliant: Yes |Samtec, Inc. FFSD-13-D-03.50-01-N