Samsung Electro-Mechanics CL31B474KAFNNNE
Multilayer Ceramic Capacitor, 0.47 uF, 25 V, ± 10%, X7R, 1206 [3216 Metric]
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Samsung Electro-Mechanics CL31B474KAFNNNE.
IHS
Datasheet36 pages10 years ago
Future Electronics
TME
Arrow Electronics
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Philippines, South Korea
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2003-12-08
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2020-11-30
LTD Date2021-06-30
Related Parts
0805 0.47 uF 16 V ±10% Tolerance X7R SMT Multilayer Ceramic Capacitor
25V 470nF X7R ±10% 0805 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
10V 470nF X7R ±10% 0805 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Samsung Electro-MechanicsCL21B474KOFNNNE
Multilayer Ceramic Capacitor, 0.47 uF, 16 V, ± 10%, X7R, 0805 [2012 Metric]
Samsung Electro-MechanicsCL21B474KAFNNNE
Samsung Electro-MechanicsCL21B474KAFNNNF
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, +-15% TC, 470nF, Surface Mount, 0805 inch
Yageo GroupC1206C474K3RACTU
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 25V 0.47uF X7R 1206 10%
50V 470nF X7R 卤10% 1206 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Surface Mount Ceramic Multilayer Capacitor 0.47uF 10% X7R 16V 1206 Paper T/R
25V 470nF X7R ±10% 1206 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
KYOCERA AVX12065C474K4Z2A
Descriptions
Descriptions of Samsung Electro-Mechanics CL31B474KAFNNNE provided by its distributors.
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.47uF, Surface Mount, 1206
1206 (3216Metric) CERAMIC CAPACITOR CL 25V 0.47muF ±10% X7R
Chip Capacitor (MLCC) 1206 470nF ±10% 25V X7R