Samsung Electro-Mechanics CL21B823KBFNNNE
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, +-15% TC, 82nF, Surface Mount, 0805 inch
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Samsung Electro-Mechanics CL21B823KBFNNNE.
IHS
Datasheet36 pages10 years ago
Future Electronics
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Philippines, South Korea
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2010-12-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 months ago)
Related Parts
KYOCERA AVX08055C823KAT2A
0805 82 nF 50 V ±10 % Tolerance X7R Surface Mount Multilayer Ceramic Capacitor
Yageo GroupC0805C823K5RACTU
Cap Ceramic 0.082uF 50V X7R 10% SMD 0805 125C Plastic T/R
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 50V 0.082uF X7R 0805 10% AEC-Q200
Yageo GroupC0805C823K1RACTU
Cap Ceramic 0.082uF 100V X7R 10% Pad SMD 0805 125C T/R
50V 82nF X7R ±10% 0805 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
25V 82nF X7R ±10% 0805 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Descriptions
Descriptions of Samsung Electro-Mechanics CL21B823KBFNNNE provided by its distributors.
Samsung Electro-Mechanics
CL21 Series 82 nF 50 V ±10 % Tolerance X7R SMT Multilayer Ceramic Capacitor
Cap Ceramic 0.082uF 50V X7R 10% SMD 0805 125°C Emboss T/R
Chip Capacitor, 0805(2012), X7R, 0.082uF, +/-10%, 50V, Stand