Same Sky RDS-10S-7229-S-CR
Switch DIP N.O./N.C. SP10T 10 Raised Slotted 0.1A 50VDC PC Pins 2.54mm Thru-Hole Tube
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Same Sky RDS-10S-7229-S-CR.
Same Sky
Datasheet7 pages1 year ago
Datasheet7 pages1 year ago
Datasheet7 pages3 years ago
Datasheet7 pages5 years ago
IHS
Electro Sonic
Farnell
TME
Inventory History
3 month trend:
-7.48%
CAD Models
Download Same Sky RDS-10S-7229-S-CR symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.50.70.00
Introduction Date2024-11-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Same Sky RDS-10S-7229-S-CR provided by its distributors.
10 Position, Through Hole, 5.08 mm Pitch, IP67, Raised Slotted Rotary Actuator, DIP Switch
Switch Dip N.o./N.c. Sp10T 10 Raised Slotted 0.1A Rohs Compliant: Yes |Same Sky RDS-10S-7229-S-CR
SL 7.2 X 7.2 X 2.9 MM ROTARY DIP SWITCH;