Same Sky PR24-24V-900-1A
27.4 x 31.8 x 20 mm, 24 V, 40 A, SPST (1 Form A), Power Relay
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Same Sky PR24-24V-900-1A.
Future Electronics
Datasheet6 pages1 year ago
Farnell
Same Sky
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
+19.16%
CAD Models
Download Same Sky PR24-24V-900-1A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2024-11-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Same Sky PR24-24V-900-1A provided by its distributors.
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 24V
RELAYS 30A 24VDC 900MW THROUGH HOLE SPST;