Rubycon 50PEV100M10X10.5
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (solid Polymer), 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, 100uF, Surface Mount,...
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Rubycon 50PEV100M10X10.5.
JRH Electronics
Datasheet2 pages4 years ago
HQonline
Inventory History
3 month trend:
-3.16%
CAD Models
Download Rubycon 50PEV100M10X10.5 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2015-09-29
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
SMD,D10xL10.5mm Hybrid Aluminum Electrolytic Capacitors ROHS
United Chemi-ConHHXB500ARA101MJA0G
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (solid Polymer), 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, 100uF, Surface Mount, 4141
United Chemi-ConHHXA500ARA101MJA0G
HXA Series 50 V 100 uF ±20 % 10 x10 mm Hybrid Polymer Aluminum Capacitor
United Chemi-ConHHXB250ARA101MF80G
Cap Aluminum Polymer Hybrid 100uF 25VDC 20% (6.3 X 7.7mm) SMD 0.03 Ohm 2000mA 5000h 105C Automotive T/R
Panasonic16SVPS100M
Cap Aluminum 100uF 16V 20% (10 X 7.9mm) Cylindrical 0.035 Ohm 2670mA 5000 hr 105°C T/R
Wurth Elektronik875115452003
WCAP-PSHP Aluminum Polymer Capacitors
Descriptions
Descriptions of Rubycon 50PEV100M10X10.5 provided by its distributors.
100¦ÌF 50V ¡À20% 28m¦¸ 10000h@ 105¡ãC 100mA@ 120Hz,2A@ 100 kHz 10.3mm*10.3mm*10.5mm
Cap Aluminum Polymer Hybrid 100uF 50VDC 20%( 10 X 10.5mm) SMD 0.028 Ohm 2000mA 10000h 105C Package Automotive AEC-Q200
Radial Can - SMD PEV 50V 100muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
CAP ALUM HYB 100UF 20% 50V SMD