ROHM MCR50JZHF59R0
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.5W, 59ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for ROHM MCR50JZHF59R0.
IHS
Datasheet9 pages5 years ago
CAD Models
Download ROHM MCR50JZHF59R0 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginPhilippines, Thailand
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date1999-01-09
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2023-09-01
LTD Date2023-09-01
Related Parts
Yageo GroupRC2010FK-0759RL
750mW Thick Film Resistors ±100ppm/℃ ±1% 59Ω 2010 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRC2010FK-0760R4L
Res Thick Film 2010 60.4 Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.75W, 61.9ohm, 400V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2010
Yageo GroupRC2010FK-0756RL
Res Thick Film 2010 56 Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.75W, 53.6ohm, 400V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2010
Descriptions
Descriptions of ROHM MCR50JZHF59R0 provided by its distributors.
2010 (5025Metric) FIXED RESISTOR MCR 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm 0.5W 1/2W 59Ohm ±100ppm/C
RES 2010 59 OHM 1/2W 1% SMD