Renesas XLH735066.666000X
XLH7 Series 66.666Mhz 3.3V -20°C ~ 70°C Oscillator
Production
Price and Stock
Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas XLH735066.666000X.
Upverter
Datasheet23 pages12 years ago
Datasheet27 pages12 years ago
IHS
Future Electronics
CAD Models
Model Info
Sourced byRenesas
Date of ReleaseAug 13, 2025
IPC CompliantIPC-7351B
Style Guide RevisionVersion 1.0 - Nov 1, 2024
Datasheet SourceVersion - Mar 2, 2022
Verification
Introduction Date2016-10-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Descriptions
Descriptions of Renesas XLH735066.666000X provided by its distributors.
Renesas XL Family of Low Phase Noise Quartz-based PLL Oscillators
HCMOS Output Clock Oscillator, 66.666MHz Nom
XTAL OSC XO 66.6660MHZ HCMOS SMD